Blog

Ivartalanítás - tények és tévhitek

Petcast
Petcast
Ivartalanítás - tények és tévhitek

Ma Magyarországon a kutyáknak csak az 5-10 százaléka ivartalanított, a macskáknál pedig még rosszabb ez az arány. Ennek egyik fő oka a rengeteg hiedelem, ami az ivartalanítás körül még ma is él.

Fodor Kinga állatorvos, az Állatorvostudományi Egyetem Tanszékvezető docense segítségével a Petcast podcast sorra veszi a leggyakoribb félelmeket, ellenérveket, hogy mindenki felelős dönthessen az ivartalanításról.

1. Állítás: a műtét kockázatos. 
Tény: Az ivartalanítás ma már nem tartozik a kockázatos műtétek közé. A modern sebészeti és altatási módszerek lényegesen csökkentették a rizikót.

2.Állítás: Minden nősténynek legalább egyszer szülnie kell, különben “megbolondul”.
Tény: Ez az elmélet már régen megdőlt. Amiben még az állatorvosok körében is vita van, az az, hogy meg kell-e várni ezzel a felnőtté válást, vagy már növendék korban is lehet ivartalanítani. A gyakorlat azt mutatja, hogy nem befolyásolja az állat egészségét az, hogy megvárják-e az első tüzelést, vagy nem.

3. Állítás: Az ivartalanítás felborítja a hormonháztartást, torzítja a kutya személyiségét
Tény: Az ivartalanítással csak egy funkciót iktatunk ki, de nem a hormonális rendszert írtjuk ki, hiszen ezeket a nemi hormonokat is nem kizárólag a petefészkek és a herék termelik. Az ivartalanítás nem befolyásolja az alap viselkedési jegyeket, amit egy átlag kutyatartó fontosnak tart, illetve, amelyek a harmonikus együttéléshez szükségesek.

4. Állítás: Az ivartalanított kutya ellustul és elhízik.
Tény: Az alap energiaszükséglet  valamelyes csökken, de nem olyan mértékben, hogy a normál etetés hízáshoz vezethetne. Ezt a tévhitet kiválóan cálfolja a rengeteg, nagyon jó kondícióban lévő, egészséges ivartalanított kutya és a sok elhízott ivaros kutya is.

5. Állítás: Az ivartalanítás inkontinenciához vezet
Tény: Maximum, ha nem volt megfelelő az ivartalanítás, a kettőnek egyébként semmi köze egymáshoz. Egy nehéz ellés ellenben növelheti az inkontinencia kockázatát.

6. Állítás: Az ivatalanítással egy örömforrástól fosztjuk meg az állatot.
Tény: Az állatoknál ez nem örömforrás, hanem egy nagyon erős ösztön, a szaporodási ösztön. Ha ivaros marad az állat, akkor ezt nem tudja kiélni, mert nem pározhat, amikor akar, emiatt pedig sokkal jobban szenved.

7. Állítás: Túl drága a műtét, nem engedhetem meg magamnak.
Tény: A műtéti eszközöknek, az altatószernek és az orvosi munkának is van költsége. Ugyanakkor számítások szerint az ivartalanítás költsége nem éri el a teljes élethosszig tartás költségnek a 2-3 százalékát. Ha viszont a kutya idősebb korában mondjuk egy gennyes méhgyulladást kap, annak a műtéti költsége a sokszorosa lesz ennek.

8. Állítás: A korai ivartalanítás növelheti a csípőízületi diszplázia kockázatát.
Tény: A csípőízületi diszplázia egy ortopédiai megbetegedés, jelen tudásunk szerint genetikailag öröklődik, ráadásul több egyéb tényező is befolyásolja. De az ivartalanításhoz semmi köze. 

9. Állítás: Az ivartalanítás növeli a csontrák kockázatát, különösen nagytestű kutyáknál.
Tény: Ez tudományosan megalapozatlan tévhit.

10. Állítás: Az ivartalanítás pajzsmirigy-alulműködéshez vezet.
Tény: Egészséges állatnál nem, csak ha eleve volt valamilyen endokrinológiai zavar, abba bekavarhat egy ivartalanítás, ugyanúgy, ahogy egy vemhesség.

11. Állítás: Az ivartalanítás növeli a demencia esélyét.
Tény: A kutyák időskori elbutulása, demenciája egy létező dolog, de teljesen független az ivartalanítástól: ugyanolyan számban vannak demens idős állatok, akik ivarosak, mint ivartalanítottak.

12. Állítás: Az ivartalanítás természetellenes dolog.
Tény: Alapvetően az is természetellenes, amilyen módon napjainkban a kutyát tartjuk. Ebben a természetellenes életmódban kellene olyan körülményeket biztosítani a számára, amivel a legjobbá tehetjük az ő életét, az ő jólétét, és ehhez az  az ivartalanítás is hozzájárulhat.

 

További hasznos információk az adásban, amelyben Szilágyi István, a Fehérkereszt Állatvédő Liga elnöke is elmondja markáns véleményét az ivartalanításról. Hallgasd meg itt:





PetCast az állati podcast