Blog

Sok gazdi utazik a kutyával autóban. Ha te is sokat viszed kedvencedet rövidebb-hosszabb utakra, akkor jó, ha tudod, hogyan tudod őt biztonságosan szállítani. Azzal sem árt, ha tisztában vagy, hogy milyen szabályokat írnak elő itthon vagy külföldön a kutya szállítására.

A Petcast podcast önálló adást szentelt a témának, a vendég Ruskó Beatrix, egy gyakorlott utazós gazdi, aki rendszeresen járja az országot és megy külföldre négy border collijával.

Hőgutát bármelyik kutya kaphat, de a rövid orrú fajták még könnyebben túlhevülnek, mert vastag a szájpadlásuk, így nem tudják olyan hatékonyan hűteni a szervezetüket. De az idős és a beteg, valamint a túlsúlyos kutyák is nagyobb odafigyelést igényelnek ilyenkor, valamint a kölykök is!

Akinek van kutyája és gyereke is, tudja, hogy ez a kombó legalább annyi pozitív élményt jelent, mint amennyi kihívást tartogathat. Sokan nem is vállalják be együtt a kettőt, pedig Sátori Ágnes pszichológus, viselkedésterapueta szerint ha okosan csináljuk, mind a két-, mind a négylábúnak jó dolog lesz az együttélés. 

Hogyan használjuk a (legjobb) jutalomfalatokat kutyáink számára?
Minden állatbarát tisztában van vele: kis barátaink egészsége elsősorban a tálkájából fakad!
Ha belegondolunk, ugyanez az érvelés vonatkozik ránk, emberekre is: „az vagy, amit megeszel” mondásunk is erre alapul, hiszen ha helyesen táplálkozunk, könnyebben fogjuk magunkat jobban érezni.
De van egy nagy különbség: míg mi felelősek lehetünk az ételválasztásainkért, addig négylábú barátaink elsősorban tőlünk függenek. Éppen ezért fontos odafigyelni arra, hogyan tápláljuk kedvenceinket!

Általános probléma, hogy az emberek kutyát általában teljesen zsigeri módon választanak, általában ránézésre. Pedig a megfelelő kutyafajta kiválasztása akkor is fontos, ha csupán egy házi kedvencet szeretnénk magunk mellé. Akkor meg elengedhetetlen, ha terveink vannak, például mentőkutyázni szeretnénk.

Mivel manapság már igen jellemző, hogy négylábú kedvenceink bent a lakásunkba, házunkba élnek velünk és nem az udvaron, így fontos odafigyelnünk a tisztaságukra is.

Mikor fürdessünk?
Ez fajtánként változó lehet, hiszen vannak már olyan kutya fajták, akik jobban igénylik a rendszeres fürdetés, fésülést, vágást egyszóval kozmetikázást, más kutyáknál elég ezt ritkábban megcsinálni.
Érdemes utána nézni ennek is mielőtt kutyát választunk.

A kutyák alapvetően az orrukkal „látnak”, a szaglás az elsődleges érzékszervük. Az orruk érzékenysége össze sem hasonlítható az emberével: míg nekünk kb. ötmillió szaglósejtünk van, nekik – fajtától függően – 125-300 millió. A kutyák agyának 30 százaléka a szagfeldolgozást szolgálja, ez negyvenszer nagyobb terület, mint az ember esetében.

Ma Magyarországon a kutyáknak csak az 5-10 százaléka ivartalanított, a macskáknál pedig még rosszabb ez az arány. Ennek egyik fő oka a rengeteg hiedelem, ami az ivartalanítás körül még ma is él.

 A mantrailing az az aktivitás, amit kutya és gazdája ugyanúgy űzhet munkaként, mint szabadidős tevékenységként. A nyom- vagy személykövetés két ismert hazai művelője, Janowski Gergely és Fazekas Tibor a K9. Keresőkutyás Egyesülettől és a Mancs a kézben Mentőkutyás Egyesülettől is állandó partnerünk, a Petcast podcast vendégei voltak.